Usuwanie brodawek Kraków

Czy słyszałeś kiedyś o kłykcinach kończystych? Pomimo obco brzmiącej nazwy kłykciny to nic innego jak brodawki narządów płciowych, które pojawiają się u mężczyzn i kobiet jako konsekwencja infekcji wirusem HPV. 

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego wywołujący m.in. kłykciny posiada wiele odmian a infekcja częścią z nich stanowi ryzyko rozwoju raka narządów płciowych.

Pacjenci z HPV powinni być świadomi że usunięcie brodawek płciowych nie jest wyłącznie zabiegiem kosmetycznym a stanowi procedurę medyczną mającą na celu zahamowanie dalszego rozwoju i transmisji choroby, ponieważ do zakażenia dochodzi na drodze kontaktów seksualnych.

Aby prawidłowo rozpoznać chorobę należy skonsultować się z dermatologiem, który na podstawie wyglądu zmian zaleci odpowiednią metodę leczenia. 

Tempo rozwoju choroby oraz skuteczność leczenia zależy od czynników takich jak: towarzyszące zmiany zapalne narządów płciowych, uszkodzenia mechaniczne i maceracja naskórka i błon śluzowych okolicy anogenitalnej oraz stan odporności pacjenta. 

Terapia bywa trudna, bo zmiany mogą się szybko rozsiewać, a po leczeniu może dochodzić do nawrotów, stąd leczenie brodawek płciowych może wymagać łączenia kilku różnych metod terapii i powinno być przeprowadzane pod okiem doświadczonego specjalisty.

Możliwe metody zabiegowe usuwania kłykcin / brodawek płciowych Kraków :

  • krioterapia – najprościej mówiąc zamrażanie zmian przy użyciu ciekłego azotu lub podtlenku azotu powodujące ich destrukcję (zdarza się, że konieczne jest powtarzanie w odstępach 7-14 dniowych
  • leczenie chirurgiczne lub elektrokoagulacja – wycinanie zmian skalpelem lub przy użyciu sondy z prądem (zabieg nie wymaga szycia – nie powoduje krwawienia). Zabiegi odbywają się w znieczuleniu i mogą pozostawić niewielkie blizny
  • laser ablacyjny CO2 – poprzez wiązkę światła laserowego brodawki zostają spalone i zniszczone. Z uwagi na bolesność zabieg wymaga zastosowanie znieczulenia;

Preparaty miejscowe stosowane w warunkach domowych mogą stanowić leczenie uzupełniające, jednak często ich działanie nie jest wystarczająco skuteczne, a wywoływany przez nie “kontrolowany miejscowy stan zapalny” i jego objawy takie jak: uczucie podrażnienia, obrzęk, zaczerwienienie, bolesność, świąd i pieczenie powodują u pacjentów niepokój. Dodatkowo przy niewłaściwym ich stosowaniu np. aplikacji na większe powierzchnie mogą dawać objawy toksyczne.

Stosowane substancje do usuwania brodawek :

  • Imikwimod – nie wykazuje bezpośredniego działania przeciwwirusowego, ale aktywuje odpowiedź immunologiczną względem zainfekowanych tkanek,
  • 5-fluorouracyl – działa zaburzając syntezę DNA i RNA w cyklu komórkowym, przez co hamuje podziały, powoduje uszkodzenie i śmierć komórek.
  • podofilotoksyna – podobnie jak 5-fluorouracyl stosowana miejscowo prowadzi do zahamowania cyklu podziału komórek i powoduje lokalna martwicę kłykcin

Należy pamiętać, że infekcja HPV mimo braku widocznych objawów stanowić może realne ryzyko wystąpienia raka narządów płciowych najczęściej raka szyjki macicy. Stąd kobiety, u których stwierdzono zakażenie, powinny systematycznie wykonywać badania cytologiczne mające na celu diagnostykę potencjalnej choroby na jej wczesnym etapie. 

Jeśli problem kłykcin aktualnie Cię nie dotyczy, warto mieć świadomość, że istnieje możliwość zapobiegania infekcji HPV względem najczęstszych typów wirusa (tak onkogennych – wywołujących nowotwory jak i jego odmian łagodnych wywołujących np kłykciny) poprzez szczepienie.