Na czym polega leczenie endoskopowe kamicy nerkowej?

Twoje nerki są filtrem dla Twojego organizmu – usuwają z krwi odpadowe chemikalia i nadmiar płynów poprzez wytwarzanie moczu. Większość tych odpadów rozpuszcza się w moczu i niezauważalnie przechodzi przez nerki i moczowody, aż do ujścia cewki. Jednak w przypadku nagromadzenia się chemikaliów, mogą one tworzyć małe kryształki. Kilka kryształów może się zlepiać, tworząc kamień nerkowy. Z kolei te  albo pozostają w nerkach, nie powodując żadnych objawów albo zaczynają wychodzić z nerek, co jest bolesne i często blokuje oddawanie moczu oraz co wymaga leczenia.

Kamienie nerkowe to podobne do kamieni obiekty wykonane z minerałów i soli znajdujących się w moczu. Tworzą się w nerce, ale mogą przemieszczać się w dół moczowodu. Jeśli odczuwasz ból podczas oddawania moczu oznacza to prawdopodobnie, że masz kamienie nerkowe. Lekarz w tej sytuacji zleci wykonanie ureteroskopii. Jest to procedura mająca na celu znalezienie i, w niektórych przypadkach, naprawienie problemów w drogach moczowych. Podczas ureteroskopii lekarz wprowadza cienką, elastyczną sondę do pęcherza moczowego i moczowodu (rurki, która przenosi mocz z nerek do pęcherza). W ten sposób można szukać kamieni nerkowych lub innych oznak kłopotów. Ponadto, urolog zleci operację usunięcia kamieni nerkowych, jeśli:

  • kamień jest bardzo duży;
  • powoduje ból o wysokim nasileniu;
  • blokuje odpływ moczu z nerki;
  • powoduje wiele infekcji dróg moczowych.

Większe kamienie nerkowe są często usuwane chirurgicznie. Endoskopowe usuwanie kamieni nerkowych lub moczowych przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym z pacjentem w pozycji litotomijnej (na plecach
z rozstawionymi nogami). Gdy znieczulenie zacznie działać, a ty zaśniesz, urolog włoży końcówkę ureteroskopu do cewki moczowej (rurki, przez którą mocz wypływa z twojego ciała). Gdy ureteroskop znajdzie się  w pęcherzu, urolog uwalnia sterylny roztwór przez końcówkę urządzenia. Wypełnia to pęcherz, dzięki czemu jego ściany są wyraźniej widoczne. Za pomocą endoskopu drobne narzędzia są wprowadzane przez cewkę moczową i pęcherz moczowy do moczowodu, aż dotrą do kamienia. Jest on następnie kruszony mechanicznie lub laserowo, dzięki czemu kawałki mogą być wydalane lub usuwane endoskopowo za pomocą małych kleszczyków. Pacjent zwykle może opuścić szpital po okresie rekonwalescencji wynoszącym dwa dni.

Termin techniczny tego leczenia endoskopowego to właśnie ureterorenoskopia (URS) lub wsteczna chirurgia wewnątrznerkowa (RIRS), jeśli kamień znajduje się w nerce. Obserwacja dróg moczowych może potrwać do 30 minut. Jeśli wykonano procedurę usunięcia lub rozbicia kamienia lub pobrania próbki tkanki do biopsji, ureteroskopia może potrwać dłużej. Ureteroskopia wykorzystująca laser do rozbijania małych kamieni nerkowych może zająć około 90 minut. Rodzaj lasera stosowanego w ureteroskopie nazywa się „laserem holmowym”.

Po zabiegu możesz odczuwać ból przy oddawaniu moczu, w którym może znajdować się trochę krwi przez następne 24 godziny. Jednakże po tym czasie nie powinno być dużego bólu ani dyskomfortu. Na wypadek infekcji lekarz prawdopodobnie przepisze antybiotyk oraz środek przeciwbólowy.

Pacjentów zainteresowanych konsultacja urologiczną oraz zabiegiem – zapraszamy do kontaktu →https://ecms.com.pl/kontakt/. Zaufaj naszemu doświadczeniu!