Dieta
ketogeniczna

Dieta ketogeniczna jest sposobem odżywiania, w którym w znaczącym stopniu ograniczamy ilość spożywanych węglowodanów – jednego z trzech podstawowych makroskładników, poza białkiem i tłuszczami. Poszukując prawidłowej definicji...

wszystkie posty

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest sposobem odżywiania, w którym w znaczącym stopniu ograniczamy ilość spożywanych węglowodanów – jednego z trzech podstawowych makroskładników, poza białkiem i tłuszczami. Poszukując prawidłowej definicji, można więc przyjąć że dieta ketogeniczna należy do diet niskowęglowodanowych, natomiast od pozostałych diet niskowęglowodanowych różni się tym, że stopień eliminacji z diety węglowodanów pozwala na wejście organizmu w szczególny stan – stan ketozy.

Stan ketozy dla większości ludzi jest całkowicie obcym, choć niezupełnie nowym doświadczeniem – każdy z nas przebywał w ketozie w okresie noworodkowym, a część z nas mogła odczuć pozytywne efekty tego stanu w czasie celowych lub niezaplanowanych postów. Mówiąc w wielkim uproszczeniu, ketoza pojawia się wtedy, gdy naszemu organizmowi zaczyna brakować cukru w postaci glukozy do produkcji energii. Taki deficyt może pojawić się w czasie postu, intensywnego wysiłku fizycznego, długiego snu, lub właśnie poprzez odpowiedni dobór składników w diecie, a stan ketozy osiągany celowo poprzez dietę nazywamy ketozą odżywczą.

W odpowiedzi na brak wystarczającej ilości glukozy we krwi, organizm rozpoczyna w wątrobie produkcję alternatywnego paliwa – ciał ketonowych. Ciała ketonowe, lub jak kto woli – ketony, są wytwarzane z kwasów tłuszczowych, które organizm może czerpać zarówno z pożywienia, jak i bezpośrednio z własnych rezerw, zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Proces ten zachodzi z czasem coraz sprawniej, a ciała ketonowe, w szczególności zaś jedno z nich – beta-hydroksymaślan – jest zdecydowanie bardziej wydajnym paliwem od glukozy. Gdy organizm przyzwyczai się już do nowego „paliwa”, zaczynamy odczuwać pierwsze pozytywne efekty diety ketogenicznej.

Można powiedzieć więc, że dieta ketogeniczna służy wprowadzeniu organizmu w stan ketozy, a sama ketoza jest potężnym narzędziem metabolicznym, służącym optymalizacji procesów pozyskiwania i magazynowania energii, jak również będącym swoistym włącznikiem mechanizmów, mających na celu ochronę komórek i tkanek przed uszkodzeniami i upośledzeniem ich funkcji.

Czym nie jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna nie jest dietą wysokobiałkową; w gruncie rzeczy, szczególnie w okresie adaptacji do ketozy, jest dokładnie odwrotnie. Diety ketogeniczne, poza wyjątkowymi sytuacjami, są zaliczane do diet z niską lub umiarkowaną zawartością białka, tym samym wbrew często spotykanym opiniom, nie zwiększają ryzyka uszkodzenia nerek u ludzi borykających się z chorobami tych narządów.

Dieta ketogeniczna nie jest dietą błyskawiczną; dieta ketogeniczna to raczej świadomy sposób odżywiania i styl życia niż dieta w standardowym pojęciu tego słowa. Ze względu na konieczność reorganizacji licznych szlaków metabolicznych i przystosowania się do nowego źródła energii, dieta ketogeniczna to kiepski pomysł na szybkie zrzucenie wagi, np przed ważnym wydarzeniem w naszym życiu. Nie należy również rozważać wdrożenia diety na krótki czas, na przykład na dwa tygodnie czy na miesiąc, a następnie powrotu do starych nawyków. W początkowym okresie diety doświadczymy z pewnością kilku trudności, nie zdążymy odczuć pełni zalet stanu ketozy, a szybko utracone na początku kilogramy powrócą wraz ze starymi nawykami.

Włókniaki – nieproszeni goście

Włókniaki – nieproszeni goście

czytaj więcej
Na czym<br>polega kriochirurgia?

Na czym
polega kriochirurgia?

Kriochirurgia to dziedzina, w której wykorzystuje się ekstremalne zimno (zazwyczaj ciekły azot, rzadziej dwutlenek węgla) do niszczenia nieprawidłowych komórek.

czytaj więcej
Powikłania kardiologiczne po COVID-19

Powikłania kardiologiczne po COVID-19

Pomimo tego, że od pierwszego zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 minęło jedynie dwa i pół roku, wiadomo już, na jakie ewentualne powikłania narażone są osoby, które przeszły infekcję. Są to przede wszystkim uszkodzenia płuc i serca.

czytaj więcej

Zapraszamy
do kliniki
Euromedica

Aleja Kijowska 64/U2
30-079 Kraków

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 7:15-20:00

tel. 570 550 599

e-mail: rejestracja@ecms.com.pl

napisz do nas

    * pola wymagane

    Oświadczam, że zapoznałem/am się z Klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych i wyrażam dobrowolną i wyraźną zgodę na przetwarzanie przez Administratora danych – Euromedica - Europejskie Centrum Medycyny Specjalistycznej sp. z o. o. sp. k., ul. Aleja Kijowska 64/U2, 30-079 Kraków, NIP: 6772450723, REGON: 385429035 moich danych osobowych zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość.

    © 2022 Euromedica | wykonanie strony: kochinke.pl
    Umów się