Z jakimi dolegliwościami zgłosić się do urologa?

Urologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego i żeńskiego układu moczowego. Wyróżnia się co najmniej kilkanaście różnych dolegliwości, które mogą świadczyć o schorzeniach wymienionych układów. Kto i kiedy powinien zgłosić się do urologa?

wszystkie posty

Urologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego i żeńskiego układu moczowego. Wyróżnia się co najmniej kilkanaście różnych dolegliwości, które mogą świadczyć o schorzeniach wymienionych układów. Kto i kiedy powinien zgłosić się do urologa?

Zakres zainteresowań urologa

Przyjęło się uważać, że lekarz urolog jest specjalistą wyłącznie od chorób męskich. Prawda jest nieco inna – w kompetencjach urologa leży również leczenie chorób kobiecego układu moczowego (ginekolog zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób układu płciowego). W praktyce jednak to panowie są najczęstszymi gośćmi gabinetów urologicznych.

W odróżnieniu od kobiet, które powinny odbyć profilaktyczną konsultację ginekologiczną już w wieku kilkunastu lat, mężczyźni udają się do lekarza urologa dopiero w przypadku stwierdzenia u siebie niepokojących objawów.

Objawy i przyczyny chorób układu moczowo-płciowego

Dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego są zazwyczaj bardzo charakterystyczne i dokuczliwe, dlatego trudno je przeoczyć czy zbagatelizować. Kiedy mężczyzna zaczyna odczuwać częstsze oddawanie moczu, osłabienie strumieni pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu, jest to jasny sygnał, że w obrębie układu moczowego dzieje się coś niedobrego. To tylko przykłady, bo objawów chorób układu moczowo-płciowego może być znacznie więcej.

Zatem z jakimi dolegliwościami zgłosić się do urologa? Oto one:

 • ból i/lub pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • obecność krwi w moczu ( zwłaszcza bezbólowy krwiomocz).
 • obecność krwinek w badaniu ogólnym moczu ( tzw. krwinkomocz)
 • pieczenie lub swędzenie cewki moczowej,
 • silne uczucie parcia na pęcherz,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
 • częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach,
 • zbyt mała ilość oddawanego moczu,
 • osłabienie strumienia moczu,
 • konieczność nocnego oddawania moczu,
 • wycieki z cewki moczowej,
 • nietrzymanie moczu,
 • ból i/lub obrzęk jąder,
 • zmiany w wyglądzie prącia i/lub jąder,
 • zaburzenia erekcji,
 • przedwczesny wytrysk
 • utrzymujący się ból podbrzusza,
 • nawracające zakażenia układu moczowego
 • nawracające kolki nerkowe itd.

Przyczyn wymienionych dolegliwości może być wiele. Wśród najbardziej typowych chorób męskiego układu moczowo-płciowego wyróżnia się m.in. rozmaite stany zapalne w obrębie narządów płciowych (zakażenia), zapalenia dróg moczowych, choroby pęcherza, choroby męskich zewnętrznych narządów płciowych (np. stulejka, załupek), kamicę moczową, powiększenie gruczołu krokowego ( BPE – Benigh Prostatic enlargment) i w następstwie tego dolegliwości z dolnych dróg moczowych o typie LUTS ( Lower urinary tract symptoms) , żylaki powrózka nasiennego czy choroby nowotworowe.

Przygotowanie do wizyty i diagnostyka

Istnieje wiele metod diagnozowania chorób układu moczowo-płciowego. Pierwszym etapem każdej konsultacji urologicznej jest szczegółowy wywiad lekarski. Warto, aby przed wizytą u lekarza pacjent dokładnie przypomniał sobie wszystkie swoje objawy, ich częstotliwość i natężenie. Wpływ na występowanie określonych dolegliwości może mieć też stosowanie leków, dlatego ważne jest sporządzenie listy zażywanych medykamentów. Waznym uzupełnieniem wywiadu jest dokładne i rzetelne badanie fizykalne.

Podstawowym badaniem zlecanym przez lekarza urologa jest standardowe badanie moczu, które pomaga wykryć większość chorób związanych z zakażeniem lub zapaleniem poszczególnych części układu moczowo-płciowego. Ponadto w wybranych przypadkach urolog może rozszerzyć diagnostykę o wykonanie badań obrazowych: USG, TK lub MR. Jeśli gabinet urologiczny jest wyposażony w ultrasonografię, warto zgłosić się do urologa z wypełnionym pęcherzem moczowym.

Pamiętaj, że żadnych objawów chorobowych nie należy lekceważyć. Wczesne wykrycie choroby daje szansę na szybszy powrót do zdrowia.

Włókniaki – nieproszeni goście

Włókniaki – nieproszeni goście

czytaj więcej
Na czym<br>polega kriochirurgia?

Na czym
polega kriochirurgia?

Kriochirurgia to dziedzina, w której wykorzystuje się ekstremalne zimno (zazwyczaj ciekły azot, rzadziej dwutlenek węgla) do niszczenia nieprawidłowych komórek.

czytaj więcej
Powikłania kardiologiczne po COVID-19

Powikłania kardiologiczne po COVID-19

Pomimo tego, że od pierwszego zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 minęło jedynie dwa i pół roku, wiadomo już, na jakie ewentualne powikłania narażone są osoby, które przeszły infekcję. Są to przede wszystkim uszkodzenia płuc i serca.

czytaj więcej

Zapraszamy
do kliniki
Euromedica

Aleja Kijowska 64/U2
30-079 Kraków

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 7:15-20:00

tel. 570 550 599

e-mail: rejestracja@ecms.com.pl

napisz do nas

  * pola wymagane

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z Klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych i wyrażam dobrowolną i wyraźną zgodę na przetwarzanie przez Administratora danych – Euromedica - Europejskie Centrum Medycyny Specjalistycznej sp. z o. o. sp. k., ul. Aleja Kijowska 64/U2, 30-079 Kraków, NIP: 6772450723, REGON: 385429035 moich danych osobowych zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość.

  © 2022 Euromedica | wykonanie strony: kochinke.pl
  Umów się