Medycyna mitochondrialna to nowa dziedzina medycyny, zajmująca się poszukiwaniem zaburzeń w funkcjonowaniu komórek – najmniejszych elementów budujących organizm człowieka – jako przyczyny powstawania chorób przewlekłych. Proces leczenia polega na usprawnieniu i optymalizacji licznych procesów biochemicznych przebiegających na co dzień w komórkach. Lekarze zajmujący się medycyną mitochondrialną skupiają się na znalezieniu i eliminacji przyczyn chorób, a nie tylko ich objawów.
Pacjenci najczęściej zgłaszają się z:
Medycyna mitochondrialna opiera się na diagnostyce funkcjonowania komórki, a w szczególności mitochondriów – organelli komórkowych odpowiedzialnych za produkcję energii. Aby komórki działały sprawnie, ich mitochondria muszą funkcjonować prawidłowo, komórka musi posiadać również pełen zestaw enzymów i związków chemicznych, niezbędnych do właściwej pracy. W przypadku licznych chorób przewlekłych dochodzi do pogorszenia funkcji mitochondriów i zaburzeń pracy komórek, co ostatecznie prowadzi do rozwinięcia dysfunkcji danego organu lub całego układu czynnościowego, a następnie do pojawienia się objawów chorobowych.
Po zakończeniu diagnostyki i zidentyfikowaniu wszystkich zaburzeń i deficytów, rozpoczyna się proces leczenia, oparty o pięć filarów terapii:
Terapia znajduje szerokie zastosowanie w najnowszej medycynie i stanowi doskonałe wsparcie oraz uzupełnienie dla klasycznych metod terapii. Należy podkreślić jej rolę w zwalczaniu przyczyn chorób cywilizacyjnych, takich jak:
Wlewy witaminowe budują odporność organizmu i tworzą silny układ immunologiczny. Kroplówki witaminowe zapewniają natychmiastowe działanie i lepsze wchłanianie. Wlewy witaminowe mają różny skład dobrany odpowiednio do konkretnych potrzeb organizmu.
Mitochondria produkują energię niezbędną do prawidłowej pracy komórek, a więc i całego organizmu. Do jej wytworzenia używają energii dostarczonej do organizmu wraz z posiłkami oraz tlenu dostarczanego przez płuca. Cały proces jest złożony i nosi nazwę oddychania komórkowego.
Proces ten jest tak istotny dla funkcjonowania ustroju, że w przypadku jego blokady dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń i śmierci w ciągu kilku sekund (tak działa np. słynna trucizna – cyjanek potasu).
Prawidłowo przebiegający proces oddychania komórkowego pozostawia po sobie niewielką ilość szkodliwych produktów ubocznych, tzw. wolnych rodników, które szybko zostają zneutralizowane przez specjalne dedykowane tylko do tej funkcji substancje i enzymy komórkowe. W przypadku pogorszenia funkcji mitochondriów (m.in. z powodu narażenia na długotrwały stres, czynniki toksyczne, przewlekły stan zapalny, promieniowanie rentgenowskie) wolne rodniki produkowane są w znacznie większej ilości, a komórki nie są w stanie zapanować nad tym procesem.
Przy długo utrzymującej się nieprawidłowej pracy mitochondriów niszczone są błony komórkowe, organella komórkowe i nici DNA, co ostatecznie doprowadza do śmierci komórek, rozwinięcia dysfunkcji narządowych, mutacji genetycznych, chorób przewlekłych i nowotworów.
wsparcie i optymalizację tradycyjnych metod leczenia chorób przewlekłych
Holistyczne leczenie skupione na eliminacji przyczyny choroby, nie tylko objawów
Terapię sprawdzoną naukowo, mającą podstawy w biochemii komórkowej
Poprawę funkcjonowania organizmu jako całości
Badanie BHI (Bioenergetic Health Index) ma na celu ocenę funkcjonowania mitochondriów (centrów energetycznych komórki) i służy do wczesnego wykrywania zaburzeń procesów produkcji energii oraz oceny funkcji lub dysfunkcji mitochondriów. Wysoka wartość BHI sugeruje prawidłową funkcję mitochondriów, podczas gdy niski wynik wskazuje na zaburzenia w ich funkcjonowaniu. Im niższa wartość BHI, tym większy niedobór ATP i przeciek wolnych rodników poza błonę mitochondriów. Objawami zaburzeń mitochondrialnych jest między innymi pogorszenie kondycji fizycznej, osłabienie mięśni, objawy ze strony układu nerwowego oraz pokarmowego, ale także przyspieszenie procesów starzenia, a w dłuższej perspektywie rozwój chorób przewlekłych.
Aleja Kijowska 64/U2, 30-079 Kraków
Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 7:15-20:00
tel. 570 550 599