Wazektomia

Wazektomia, nazywana często męską antykoncepcją, jest zabiegiem zyskującym coraz większą popularność wśród mężczyzn w Polsce. Duże zainteresowanie zabiegiem obserwowane już od dawna w krajach zachodnioeuropejskich oraz USA wynika z kilku faktów. Zabieg wazektomii charakteryzuje się bowiem bezpieczeństwem, skutecznością, odwracalnością, bezbolesnością i minimalną inwazyjnością.

Wazektomia jest wysoce skuteczną metodą antykoncepcji przy jednoczesnym minimalnym długofalowym wpływie na ludzki organizm. Warunkiem jej przeprowadzenia jest jednakowoż konieczność akceptacji faktu chirurgicznej ingerencji. Obiektywnie rzecz ujmując chirurgiczna metoda antykoncepcji w porównaniu do innych metod prezentuje szereg zalet:

nie wymaga przyjmowania leków

nie obciąża układu hormonalnego

nie obciąża metabolizmu

nie wymaga regularnego dbania ani pamiętania antykoncepcji

jest tania 

Biorąc pod uwagę chęć stosowania przez parę długotrwałej antykoncepcji metodami niechirurgicznymi należy zwrócić uwagę na znaczny koszt rozłożony „na raty”. Przy dziesięcioletnim stosowaniu antykoncepcji hormonalnej należy się liczyć z kosztem przekraczającym czterokrotnie wartość jednorazowego zabiegu.

Na korzyść wazektomii przemawia fakt, że jest to zabieg szybki i bezpieczny, całkowicie niebolesny, pozbawiony poważnych efektów ubocznych.

Wazektomia w żaden sposób nie wpływa ani na samopoczucie mężczyzny ani stężenia hormonów we krwi. Nie ma również wpływu na funkcje seksualne, na libido, na jakość wzwodów ani nawet na wytrysk.

Wazektomia jest wobec powyższego zabiegiem doskonale łączącym dyskrecję ze skutecznością przy braku efektów ubocznych.

 

umów się na zabieg

Przygotowanie do zabiegu

Przygotowując się do zabiegu należy ogolić okolice intymne. Należy tez wykonać podstawowe badania laboratoryjne zlecone przez lekarza w trakcie wizyty kwalifikacyjnej. Pacjent chcący poddać się zabiegowi wazektomii powinien też przeczytać dokładnie informacje zawarte w formularzu świadomej zgody na wykonanie zabiegu i, najlepiej wspólnie z partnerką, przedyskutować tę decyzję.

Przebieg zabiegu

Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego. Procedura polega na zidentyfikowaniu nasieniowodów pod skórą moszny i odsłonięciu ich poprzez dwa bardzo małe kilkumilimetrowe nacięcia. Następnie nasieniowody są klemowane i przecinane, po czym umieszczone w osobnych przegrodach tkankowych co zapobiega ich spontanicznemu ponownemu zespoleniu. 

Istnieje również możliwość wykonania zabiegu metodą kanadyjską (bez przecinania). Dla pacjenta przebieg zabiegu oraz jego efekty pozostają całkowicie takie same. 

Postępowanie pozabiegowe

Wszelkie szczegóły dotyczące okresu pozabiegowego zostaną przedstawione przez lekarza wykonującego zabieg. Zaleca się miedzy innymi przyjmowanie leków przeciwzapalnych przez krótki czas. 

Kontrola pozabiegowa opiera się wykonaniu seminogramu po ośmiu tygodniach i po 3 miesiącach od momentu zabiegu. Do czasu potwierdzenia braku plemników w seminogramie nie można jeszcze traktować mężczyzny jako objętego ochroną antykoncepcyjną i należy stosować dodatkowe metody zapobiegania ciąży.

Wazektomia

Zabieg wazektomii to efektywna metoda męskiej antykoncepcji. Jej rosnąca popularność w Polsce wynika z faktu, że jest bezbolesna, bezpieczna i odwracalna. Dodatkowo cechuje się niską inwazyjnością.

Skuteczność wazektomii wynosi 99%, dlatego jest kierowana do mężczyzn, którzy nie chcą lub nie powinni posiadać potomstwa.

Wazektomia Kraków: na czym polega podwiązanie nasieniowodów?

Wazektomia jest skuteczną, legalną i bezpieczną formą antykoncepcji. Wiele osób myli ją z nieodwracalną sterylizacją, co jest błędem. Skutki tego zabiegu można porównać do podwiązania jajowodów u kobiet.

Na czym polega wazektomia? To chirurgiczna ingerencja, która nie wymaga przyjmowania leków. Nie obciąża układu hormonalnego i metabolizmu, nie wiąże się z koniecznością pamiętania o antykoncepcji. Nie wywiera żadnego wpływu na samopoczucie pacjenta, jego funkcje seksualne, libido, jakość wzwodu czy wytrysk.

W naszej klinice w Krakowie wazektomię wykonujemy dwiema metodami:

  • standardową – polegającą na wykonaniu dwóch kilkumilimetrowych nacięć;
  • kanadyjską – bez przecinania.

Przebieg wazektomii krok po kroku

Zabieg wazektomii polega na zastosowaniu mikrochirurgicznej procedury, w ramach której lekarz przecina i podwiązuje nasieniowody odpowiadające za transport plemników do ejakulatu. Mężczyzna nadal może uprawiać seks, z tą różnicą, że w wytwarzanej przez niego spermie nie występują plemniki.

Wazektomię wykonuje się metodą z przecinaniem lub bez. Pierwsza polega na odsłonięciu nasieniowodów pod skórą moszny i zrobieniu dwóch niewielkich nacięć. Następnie lekarz klemuje i przecina nasieniowody, po czym umieszcza je w odrębnych przegrodach tkankowych. Zapobiega to ich ponownemu zespoleniu.

Druga metoda wazektomii to technika “bez skalpela”. W tym przypadku lekarz nie nacina skóry. Zamiast tego używa specjalnego narzędzia, za pomocą którego chwyta znieczuloną skórę na mosznie i delikatnie rozdziela jej warstwy. Przez niewielkie dziurki o wielkości 6 milimetrów sięga do nasieniowodów. Metoda ta, nazywana również kanadyjską, zazwyczaj nie wymaga zakładania szwów.

Oba sposoby dają dokładnie taki sam efekt. Najczęściej wymieniane zalety wazektomii to:

  • wysoka skuteczność – praktycznie zerowe szanse na zajście w ciążę;
  • jednorazowy charakter – po jednym zabiegu nie trzeba martwić się o zabezpieczenie przed każdym stosunkiem;
  • pozytywny wpływ na życie seksualne – spontaniczność, brak stresu wynikającego z ryzyka zajścia w ciążę;
  • brak zaburzeń w gospodarce hormonalnej i metabolizmie;
  • brak spadku libido, wahań nastroju, wzrostu wagi ciała.

Wazektomia nie wpływa na zmniejszenie objętości nasienia i zmianę jego konsystencji. W żaden sposób nie oddziałuje też na poziom libido, erekcję, jakość czy siłę orgazmów.

Jednak nie zmniejsza ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego jeśli pacjent nie ma stałej partnerki seksualnej, nadal powinien korzystać z dodatkowej ochrony.

Przeprowadzenie wazektomii w Polsce. To warto wiedzieć

Wazektomia w Polsce jest całkowicie legalną metodą antykoncepcji. Nie jest jednak refundowana przez NFZ. Można wykonać ją wyłącznie w prywatnych placówkach medycznych.

Poza tym istnieje możliwość odwrócenia wazektomii. W Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi czy Szczecinie znajdziemy wiele ofert tzw. rewazektomii czyli odtworzenia ciągłości nasieniowodu. Jednak jest to zabieg bardziej skomplikowany. Dodatkowo im dłuższy odstęp czasu pomiędzy wazektomią a rewazektomią, tym mniejsze szanse na ponowne przywrócenie płodności.

Decyzję o podwiązaniu nasieniowodów należy więc dokładnie przemyśleć, rozważając wszystkie za i przeciw. Powinna być to dojrzała, świadoma decyzja, podjęta bez nacisków osób trzecich.

Wazektomia – gdzie najlepiej wykonać zabieg?

Cała procedura jest stosunkowo prosta i szybka. Mimo to najlepiej wykonać wazektomię u zaufanego specjalisty, czyli lekarza urologa z odpowiednim doświadczeniem. Nie bez znaczenia jest też miejsce przeprowadzania zabiegu, które powinno być do tego odpowiednio dostosowane. Każdy z tych aspektów zwiększa komfort i bezpieczeństwo pacjenta, który ma pewność, że całość zostanie zrealizowana w sposób profesjonalny i skuteczny.

Jeżeli zależy Ci na wazektomii bez skalpela, powinieneś zwrócić uwagę również na to, czy dany lekarz wykonuje metodę kanadyjską.

Ile kosztuje wazektomia w Krakowie? Cena w klinice Euromedica

Ceny wazektomii są różne, jednak najczęściej wahają się w okolicach od 2 do 3 tysięcy złotych. To, ile kosztuje wazektomia, zależy przede wszystkim od specjalisty, którego wybierzemy. Z reguły jej koszt (finansowy oraz zdrowotny) i tak będzie znacznie niższy od tego, który ponosi się przy wieloletnim, długotrwałym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej.

W klinice Euromedica przyjmują lekarze z odpowiednim doświadczeniem, wykonujący wazektomię w Krakowie. Cena usługi jest stała, podana na górze strony. Jeśli masz dodatkowe pytania na temat zabiegu, zapraszamy do kontaktu.

Zapraszamy
do kliniki
Euromedica

Aleja Kijowska 64/U2, 30-079 Kraków

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 7:15-20:00

tel. 570 550 599

e-mail: rejestracja@ecms.com.pl

Blog

napisz do nas

    * pola wymagane

    © 2022 Euromedica | wykonanie strony: kochinke.pl