Dopęcherzowe podanie leku

Terapie dopęcherzowe są wykorzystywane w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych dotykających dolnych dróg moczowych. Szczególną skuteczność wykazują terapii zespołu bólowego pęcherza, zapalenia śródmiąższowego pęcherza czy leukoplakii. Pełnią również rolę w profilaktycy nawrotowych zakażeń dróg moczowych.

Decyzję o wdrożeniu takiej drogi terapii podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem.

Najczęściej wykorzystywanym mechanizmem działania leków podawanych dopęcherzowo jest odbudowa warstwy GAG (glikozaminoglikanów). Jest to warstwa fizjologicznie wyściełająca pęcherz moczowy, a jej zdaniem jest ochrona przed drażniącym działaniem moczu i substancji, które mogą się w moczu znaleźć. warstwa GAG zapobiega również formowaniu się biofilmu bakteryjnego, co mniejsza ryzyko przejścia infekcji w formę przewlekłego zapalenia pęcherza.

Przy odbudowie warstwy GAG w Euromedica ECMS używamy preparatu Ialuril, który według doniesień naukowych jest najlepszym preparatem tego typu obecnie dostępnym na rynku medycznym. Potwierdzają to nasze obserwacje dotyczące pozytywnych wyników leczenia.

Dopęcherzowo podawać można także inne leki, jak na przykład antybiotyki. W niektórych przypadkach stosujemy dopęcherzowe wlewy Botoxu.

umów się na zabieg

Wskazania:

Nawrotowe stany zapalne pęcherza moczowego

Przewlekłe infekcje dróg moczowych nie reagujące na terapię antybiotykami

Zespół nadaktywnego pęcherza nie reagujący na leczenie farmakologiczne

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego

Choroby nabłonka pęcherza moczowego, np. leukoplakia

Przeciwwskazania:

Czynna, objawowa infekcja dróg moczowych z objawami ogólnymi (gorączka, dreszcze)

Stany zapalne cewki moczowej

Czynne, objawowe infekcje dróg rodnych

Miesiączka

Choroby nowotworowe dróg moczowych

Dużego stopnia zwężenie cewki uniemożliwiające dopęcherzowwe podanie leku

Przygotowanie do zabiegu

Terapia nie wymaga specjalnych przygotowań. W dniu zabiegu proszę unikać spożywania dużych ilości płynów, bezpośrednio przed podaniem leku proszę całkowicie opróżnić pęcherz. Niezbędna jest dokładna higiena okolic intymnych, warto również zadbać o pozbycie się owłosienia z okolicy  narządów płciowych celem łatwiejszego utrzymania jałowych warunków podania leku.

Najczęściej na kilka dni przed rozpoczęciem terapii profilaktycznie dołączany jest doustny antybiotyk – decyzję o takim postępowaniu zawsze podejmuje lekarz prowadzący na podstawie obrazu choroby i wyników badań.

 

Przebieg zabiegu

Po miejscowym znieczuleniu ujścia cewki moczowej, przy zachowaniu sterylnych warunków, do pęcherza wprowadzany jest cienki cewnik lub specjalny aplikator. Uczuciem towarzyszącym podawaniu leku dopęcherzowo jest najczęściej uczucie delikatnego rozpierania w dolnej partii brzucha.

Postępowanie pozabiegowe

Po podaniu leku pacjent może udać się do domu. Istotne jest zadbanie o jak najdłuższe utrzymanie leku w pęcherzu.

Zapraszamy
do kliniki
Euromedica

Aleja Kijowska 64/U2, 30-079 Kraków

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 7:15-20:00

tel. 570 550 599

e-mail: rejestracja@ecms.com.pl

Blog

napisz do nas

    * pola wymagane

    © 2022 Euromedica | wykonanie strony: kochinke.pl