Założenie wkładki domacicznej

Cena zabiegu uzależniona jest od rodzaju zastosowanej wkładki.

Wkładka domaciczna, nazywana potocznie „spiralą” jest niewielkim implantem medycznym umieszczanym przez ginekologa wewnątrz jamy macicy. Istnieje wiele rodzajów wkładek, a dobór odpowiedniej leży w gestii lekarza. Pod uwagę brane są takie kwestie jak: przebyte ciąże, charakter krwawień miesięcznych czy w końcu anatomiczna budowa i preferencje konkretnej pacjentki, stąd w każdym przypadku zabieg założenia wkładki domacicznej poprzedzony jest szczegółowym wywiadem ginekologicznym. Wykonywane jest również USG jamy brzusznej.

umów się na zabieg

Wskazania:

Problemy z połykaniem tabletek

Nieregularność w stosowaniu antykoncepcji doustnej

Niechęćc do stosowania innej formy antykoncepcji - np. implantu podskórnego

Antykoncepcja w okresie karmienia piersią

Chęć uzyskania wysokiej skuteczności zapobiegania ciąży przekraczającej 99%

Przeciwwskazania:

Podejrzenie ciąży

Niektóre wady anatomiczne macicy

Choroby nowotworowe

Aktywne stany zapalne narządu rodnego

Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego

Przygotowanie do zabiegu

Każda procedura ginekologiczna jest poprzedzona badaniem i rozmową z lekarzem specjalistą, w czasie których zostanie wybrana odpowiednia wkładka domaciczna. Lekarz zleca także wykonanie badań niezbędnych do bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu. Przeprowadzone zostanie badanie USG macicy oraz piersi, a także pobrana cytologia szyjki macicy jeżeli pacjentka nie posiada aktualnego wyniku tego badania. Przed założeniem wkładki zalecana jest 2-3 dniowa abstynencja seksualna.

Przebieg zabiegu

Zakładanie wkładki domacicznej jest procedurą bezbolesną. Niektóre pacjentki zgłaszają niewielki dyskomfort, który jednak szybko przemija. Możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Sam zabieg trwa kilka minut. Za pomocą specjalnego aplikatora lekarz umieszcza implant w jamie macicy, a następnie potwierdza prawidłowe ułożenie wkładki domacicznej za pomocą badania USG.

Postępowanie pozabiegowe

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, od razu po zabiegu można wrócić do normalnych czynności życiowych z wyłączeniem intensywnego wysiłku fizycznego. Zaleca się brak współżycia przez 48h po założeniu wkładki domacicznej. W pierwszym miesiącu po zabiegu powinno się stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Założenie wkładki domacicznej

Kobietom, którym zależy na wysokiej skuteczności i wygodnej formie zabezpieczenia z niskim ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, zaleca się założenie wkładki domacicznej (spirali). Metoda jest skierowana głównie do pacjentek, które już rodziły i zależy im na długotrwałym efekcie lub mają przeciwwskazania do używania standardowej antykoncepcji. Istnieje wiele rodzajów wkładek, m.in. hormonalne i niehormonalne. Dobór odpowiedniej leży w gestii lekarza, który przeprowadza zabieg.

Jak wygląda założenie wkładki domacicznej?

Założenie wkładki domacicznej (zwanej również spiralą) polega na umieszczeniu jej w jamie macicy. Spirale produkuje się z tworzyw bezpiecznych dla organizmu. Są niewyczuwalne podczas stosunku czy wykonywania codziennych czynności. Zazwyczaj mają kształt litery T, a w ich dolnej części znajdują się dwie nitki służące do kontrolowania położenia wkładki.

Co istotne, stosuje się je zarówno jako metodę antykoncepcji, jak i w celach terapeutycznych. Niektóre spirale mogą bowiem niwelować nadmierne krwawienia miesiączkowe.

Jak wygląda założenie wkładki domacicznej – krok po kroku:

  1. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem i wykonanie szczegółowych badań (m.in. USG ginekologiczne, cytologia przy braku aktualnych wyników).
  2. Wkładka jest wprowadzana do wnętrza macicy za pomocą specjalnego aplikatora. Można zrobić to w dowolnym momencie cyklu, ale najlepiej w ciągu 7. dni od wystąpienia krwawienia miesiączkowego. Cały zabieg trwa nie więcej niż kilka minut.
  3. Po wszystkim lekarz wykonuje USG w celu sprawdzenia, czy wkładka została zainstalowana prawidłowo.

Zabieg jest wskazany dla:

  • osób posiadających potomstwo i potrzebujących długotrwałej antykoncepcji;
  • pacjentek cierpiących na nadmierne krwawienia miesięczne;
  • a także kobiet, u których występują przeciwwskazania do antykoncepcji hormonalnej, np. schorzenia wątroby, zakrzepica żylno-tętnicza, nadciśnienie tętnicze.

Czy założenie wkładki domacicznej boli?

Wiele pacjentek naszej kliniki pyta, czy założenie wkładki domacicznej boli. Zabieg ten jest wykonywany stosunkowo szybko i bezboleśnie. Co prawda w trakcie może występować lekki dyskomfort, dlatego istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego. Całość nie trwa zbyt długo, najczęściej do kilku minut.

Warto zaznaczyć, że tuż po zabiegu mogą pojawić się delikatne krwawienia, skurcze macicy czy zawroty głowy, które z czasem ustępują.

Założenie wkładki domacicznej: cena w Krakowie

To, ile kosztuje założenie wkładki domacicznej, zależy głównie od jej rodzaju i miejsca, w którym wykonujemy zabieg. Koszt wkładki waha się zazwyczaj od kilkuset złotych do kwoty w okolicach 1-2 tysięcy złotych.

Cena założenia wkładki domacicznej w Krakowie w klinice Euromedica zależy od metody dobranej indywidualnie dla pacjentki. Specjalista kieruje się m.in. jej sytuacją, oceną ogólnego stanu zdrowia i zgłaszanymi dolegliwościami.

Zapraszamy
do kliniki
Euromedica

Aleja Kijowska 64/U2, 30-079 Kraków

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 7:15-20:00

tel. 570 550 599

e-mail: rejestracja@ecms.com.pl

Blog

napisz do nas

    * pola wymagane

    ul. Piastowska 1 B, 30-211 Kraków

    tel. 575 999 867

    e-mail: rejestracjapiastowska@ecms.com.pl

    © 2022 Euromedica | wykonanie strony: kochinke.pl