Stulejka Kraków – operacja

Operacja stulejki to prosty i bezpieczny zabieg, który polega na usunięciu zwężonego fragmentu napletka oraz plastycznego poszerzenia pozostałej tkanki, w celu przywrócenia narządowi pełnej funkcjonalności. Przypadłość ta jest dosyć powszechna i dotyka od 8 do 12% mężczyzn, utrudniając codzienne życie i obniżając jego komfort. W naszej placówce zabieg usunięcia stulejki wykonywany jest już od wielu lat przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów.

Stulejka Kraków operacja – jak wygląda zabieg?

Stulejka to przypadłość, który pojawia się w okresie dziecięcym, ale dotyka również osoby dorosłe. Polega na zwężeniu napletka, co uniemożliwia zsuwanie go z żołędzi i może przyczynić się do stanów zapalnych oraz dyskomfortu. Stulejka może mieć charakter nabyty lub wrodzony, odróżnia się ją jednak od stanu fizjologicznego, który występuje u wszystkich noworodków i z czasem ustępuje. Leczenie tej przypadłości może być zachowawcze lub operacyjne. W pierwszym przypadku polega jedynie na stosowaniu kremów i maści, jednak skuteczność zachowawczych metod leczenia często nie jest zadowalająca. Do niepokojących dolegliwości towarzyszących tej chorobie należą nawracające zakażenia układu moczowego, stany zapalne, urazy oraz zwiększone ryzyko rozwoju zmian nowotworowych. Czynniki takie są wskazaniem do interwencji chirurgicznej, dzięki której pacjent odzyskuje komfort życia i może zadbać o prawidłowe zachowanie codziennej higieny. Zabieg usunięcia stulejki zazwyczaj trwa nieco ponad godzinę i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Podstawą do jego wykonania jest ocena okolicy objętej procesem chorobowym oraz szczegółowy wywiad lekarski. Specjalista następnie dobiera rodzaj i zakres planowanej interwencji chirurgicznej oraz informuje pacjenta o zaleceniach, których należy przestrzegać po zabiegu.

Chirurgia stulejki to najczęściej zabieg jednorazowy. W bardzo rzadkich sytuacjach występuje potrzeba dalszej korekcji napletka – tylko w przypadku częściowej plastyki napletka. Pożądane efekty uzyskuje się po około 4 tygodniach od zabiegu, gdy rana zostanie już całkowicie zagojona – na ostateczne rezultaty mogą mieć wpływ różne czynniki, na przykład stan zdrowia pacjenta, tryb życia, wiek czy skrupulatne stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.

Jak powinna wyglądać rekonwalescencja po zabiegu? Do czasu zagojenia się rany należy unikać wysiłku i aktywności seksualnej. Przez kilkanaście dni po zabiegu pacjentowi może towarzyszyć obrzęk pooperacyjny. Konieczne jest stosowanie leków i maści przepisanych przez lekarza. Operowane miejsce należy dezynfekować, a w przypadku niepokojących objawów, takich jak rumień, gorączka czy treść ropna konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.