Nasze specjalizacje

Psychiatria

Psychiatria

ZABURZENIA NASTROJU ORAZ ZABURZENIA PSYCHOTYCZNE

Każdy z nas w pewnych momentach odczuwa smutek lub przygnębienie. Ten stan jednak zazwyczaj szybko mija, ponieważ mamy kontrolę nad swoimi emocjami. U osób z zaburzeniami nastroju panowanie nad własnymi emocjami i uczuciami jest bardzo niskie, stąd mogą pojawiać się epizody długiego smutku, przeplatane okresem manii. Choroba pojawia się najczęściej pod koniec okresu dojrzewania i na początku dorosłego życia. Może objawiać się:

 • zaburzeniami depresyjnymi,
 • chorobą afektywną dwubiegunową,
 • zaburzeniami schizofrenicznymi,
 • psychozami.

DIAGNOSTYKA I LECZENIE ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH U OSÓB DOROSŁYCH

Każde zaburzenie osobowości należy rozpatrywać indywidualnie, ponieważ powody ich powstania są bardzo zróżnicowane. Zaburzenia osobowości znacząco utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie i pełnieniu istotnych ról. W Euromedice skupiamy się na holistycznym podejściu do pacjenta i poszukiwaniu przyczyny danego stanu. Po konsultacji lekarz psychiatra może zalecić psychoterapię i/lub farmakoterapię w celu złagodzenia objawów.

KONSULTACJA, DIAGNOSTYKA I FARMAKOTERAPIA WSPIERAJĄCA LECZENIE ZABURZEŃ OSOBOWOŚĆI

Zaburzenia osobowości to szeroka grupa zaburzeń psychicznych polegających na wykształceniu się u danej osoby nieprawidłowych cech osobowości, które utrudniają jej funkcjonowanie w społeczeństwie i pełnienie istotnych dla niej ról.

ZABURZENIA NERWICOWE ORAZ ZABURZENIA ZACHOWANIA

Zaburzenia nerwicowe charakteryzują się najczęściej nieuzasadnionym lękiem. Objawiają się ogólnym niepokojem, zaburzeniami snu, zmęczeniem oraz zaburzeniami pamięci. Wpływają również na całościowe gorsze samopoczucie powodując bóle głowy, mdłości oraz nadmierne pocenie. Nieleczone mogą trwać latami i powodować coraz gorsze samopoczucie.

JAK WYGLĄDA DIAGNOZA PSYCHIATRYCZNA?

Pierwsza wizyta psychiatryczna trwa od 40 do 60minut. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący zaburzeń psychicznych jak i ogólnego stanu zdrowia. Przed pierwszą wizytą dobrze jest przygotować badania, historię wcześniej stosowanych leków i karty wypisowe. W niektórych przypadkach do postawienia diagnozy wymagane są 2-3 wizyty i konsultacja psychologiczna lub z innymi specjalistami.

LECZENIE PSYCHIATRYCZNE

W uzasadnionych przypadkach zastosowanie ma farmakoterapia. Leki dobierane są indywidualnie na podstawie profilu objawów, chorób współistniejących i wcześniej stosowanej farmakoterapii. Dobór odpowiedniej farmakterapii i uzyskanie odpowiedzi terapeutycznej może być odroczone w czasie.

Psychiatria
- lekarze

Cennik

Wizyta wstępna

250 zł

Kolejna wizyta

180 zł

Wizyta recepturowa

100 zł

Zdrowie psychiczne to poczucie dobrostanu, w którym człowiek może realizować swoje możliwości i radzić sobie z wyzwaniami życiowymi. Stanowi fundament, który umożliwia zarówno produktywną pracę, wykonywanie codziennych zadań, jak i tworzenie satysfakcjonujących relacji. Dlatego gdy pojawiają się problemy związane z tym obszarem życia, warto zasięgnąć porady doświadczonego specjalisty. Wsparcie dobrego psychiatry okazuje się nieocenione, gdy chcemy poradzić sobie z rozmaitymi i często złożonymi dolegliwościami natury psychicznej.

Psychiatria i psychologia – czym się od siebie różnią?

Psychiatria jest dziedziną, która zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób oraz zaburzeń psychicznych. Podczas gdy tytuł psychologa uzyskuje się po odbyciu pięcioletnich studiów magisterskich, tak psychiatra jest lekarzem, który ukończył studia medyczne oraz uzyskał tytuł specjalisty psychiatrii. Pomoc w zakresie takiego leczenia polega głównie na:

 • konsultacji,
 • diagnostyce,
 • farmakoterapii (doborze leków),
 • a także udzielaniu pacjentowi wsparcia w formie psychoterapii.

Poza tym psychiatra w odróżnieniu od psychologa może w ramach swoich kompetencji wystawiać zwolnienia lekarskie oraz skierowania na badania lub do szpitala psychiatrycznego i oddziałów odwykowych. To lekarz, do którego warto zgłosić się wtedy, gdy codzienne dolegliwości związane ze zdrowiem psychicznym utrudniają prawidłowe funkcjonowanie.

Bardzo dobry psychiatra w Krakowie. Jak wybrać najlepszego specjalistę?

Wybierając dobrego psychiatrę w Krakowie, warto zwrócić uwagę na kompetencje i opinie na temat konkretnego specjalisty. W klinice Euromedica możesz liczyć na wysoko ocenianych ekspertów od zdrowia psychicznego, którzy posiadają odpowiednie kompetencje do leczenia zaburzeń i rozmaitych chorób. W ramach naszych usług istnieje też możliwość połączenia obu metod postępowania diagnostyczno-leczniczego: farmakoterapii oraz psychoterapii.

Kiedy warto zwrócić się do psychiatry?

Choroby psychiczne mogą być wywoływane przez różne czynniki. Czasem są wynikiem stresu lub fobii, innym razem chorób o podłożu genetycznym, społecznościowym, cywilizacyjnym, czy wywołanym przez uzależnienia od substancji psychoaktywnych, np. alkoholu czy narkotyków.

Wśród głównych przyczyn wizyty u psychiatry wymienia się m.in. obniżenie nastroju, brak siły do życia, odczuwanie ciągłego, często nieuzasadnionego lęku i niepokoju, problemy z koncentracją i myśli samobójcze. Do lekarza powinieneś zgłosić się również wtedy, gdy przez dłuższy czas (minimum 2 tygodnie) odczuwasz smutek, apatię, poczucie winy, permanentne uczucie zmęczenia fizycznego, bezradność, skrajnie pesymistyczne widzenie przyszłości lub np. zauważasz u siebie objawy:

 • zaburzeń lękowych,
 • epizodów manii,
 • katatonii,

bądź borykasz się z:

 • urojeniami,
 • zaburzeniami snu,
 • problemami z życiem społecznym,
 • problemami z pamięcią i myśleniem.

Przebieg wizyty krok po kroku

Podstawą do udzielenia pomocy psychiatrycznej jest dogłębna ocena i diagnoza postawiona przez lekarza psychiatrę.

Podczas pierwszej konsultacji lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, uwzględnia rozmaite czynniki z jego życia i otoczenia, które mogą wpływać na obecny stan zdrowia. Po rozmowie wystawia wstępną diagnozę i przepisuje leki.

Po rozpoczęciu farmakoterapii pacjent odbywa regularne wizyty, na których specjalista ocenia, czy przepisany lek w odpowiedni sposób oddziałuje na jego stan psychiczny. Czasem dochodzi do zmiany dawki lub całkowitej zmiany stosowanych farmaceutyków. W niektórych przypadkach psychiatra posiada również uprawnienia do prowadzenia psychoterapii (co ma miejsce w naszej klinice). Dzięki temu jeden specjalista realizuje obie metody: farmakoterapię i psychoterapię, która często jest zalecana jako dodatkowe leczenie uzupełniające.

Lekarz psychiatra prywatnie w klinice Euromedica

Klinika Euromedica to miejsce, w którym skorzystasz z profesjonalnej pomocy psychoterapeuty i psychiatry w Krakowie (prywatnie). Wizyta u lekarza specjalisty, który prowadzi czynną praktykę i ma duże doświadczenie w swojej dziedzinie, pomoże Ci przezwyciężyć rozmaite problemy psychiczne.

Pamiętaj, że każda choroba może mieć inne podłoże i przebieg u konkretnej osoby. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór właściwego, polecanego psychiatry. Ceny poszczególnych usług (wizyty wstępnej, wizyty kolejnej i wizyty recepturowej) zostały wyszczególnione na dole strony. Jeśli masz dodatkowe pytania lub chcesz zarezerwować termin, zapraszamy do kontaktu.

Zapraszamy do kontaktu

  Zapraszamy
  do kliniki
  Euromedica

  Aleja Kijowska 64/U2, 30-079 Kraków

  Godziny przyjęć:
  poniedziałek – piątek: 7:15-20:00

  tel. 570 550 599

  e-mail: rejestracja@ecms.com.pl

  Blog

  napisz do nas

   * pola wymagane

   © 2022 Euromedica | wykonanie strony: kochinke.pl