Laparoskopowe usunięcie żylaków powrózka nasiennego

Laparoskopowe usunięcie żylaków powrózka nasiennego jest to zabieg standardowo wykonywany przy stwierdzonej przez lekarza urologa obecności żylaków powrózka nasiennego. Najczęściej pojawiają się one po lewej stronie czyli przy lewym jądrze. Dla obecności żylaków powrózka nasiennego charakterystyczna jest bolesność okolicy moszny promieniującą do uda i nasila się ona w pozycji stojącej. 

Zabieg laparoskopowego usunięcia żylaków wykonuje się z trzech głównych przyczyn. Pierwszą jest obecność potwierdzonych  zaburzeń jakości nasienia objawiających się niepłodnością męską. Kolejna przyczyna to wspomniane wyżej dolegliwości bólowe związane z żylakami. Trzecim wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest zmniejszenie jądra wokół którego znajdują się żylaki, a co za tym idzie, ryzyko wystąpienia zaburzeń hormonalnych.

Zabiegi usunięcia żylaków mogą być wykonane różnymi metodami. Metoda laparoskopowa zasługuje na szczególną uwagę i jest rekomendowana ze względu na liczne zalety z naciskiem na minimalną inwazyjność, wysoką skuteczność i bardzo szybką rekonwalescencję po zabiegu. Doskonałe efekty zarówno w zakresie niwelacji dolegliwości bólowych, jak i w kwestii poprawy jakości nasienia czynią metodę laparoskopową najwyższym standardem jaki można zaproponować pacjentom cierpiącym z powodu żylaków powrózka nasiennego.

Pacjent do zabiegu jest kwalifikowany przez lekarza urologa po stwierdzeniu obecności żylaków powrózka nasiennego i zaistnieniu towarzyszących im powikłań. Decyzja o rodzaju zabiegu zapada w czasie wizyty lekarskiej, na której wspólnie z pacjentem omówione i ocenione zostają możliwe zyski z operacji. Na tej podstawie ustalona zostaje optymalna metoda wykonania zabiegu.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że widoczne przez skórę moszny żylaki nie znikają od razu po zabiegu, a powoli zmniejszają swoją objętość. Realne całkowite zniknięcie żylaków może nastąpić dopiero po około pół roku od momentu wykonania zabiegu. Dolegliwości bólowe powinny natomiast zniknąć od razu.

 

umów się na zabieg

Przygotowanie do zabiegu

W ramach przygotowania do operacji pacjent powinien ogolić okolice brzucha, umyć dokładnie pępek i wykonać badania laboratoryjne krwi zlecone przez lekarza kierującego do zabiegu. Najlepiej jest posiadać również oznaczoną i potwierdzoną grupę krwi. Jeżeli pacjent cierpi z powodu innych chorób, należy uzyskać zaświadczenie od lekarza, u którego się leczy. Przed zabiegiem należy wykonać także posiew moczu i badanie ogólne moczu. W dniu operacji pacjent musi zgłsić się do szpitala na czczo (nie jeść przez 6 godzin i nie przyjmować klarownych płynów na 2 godziny przed operacją).

Przebieg zabiegu

Laparoskopowe usunięcie żylaków powrózka nasiennego jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Sama operacja trwa około 30 minut. W czasie zabiegu poprzez jednocentymetrowe nacięcia w okolicy brzucha operatorzy dostają się do wnętrza jamy brzusznej i metodą laparoskopową zamykają odpowiednie naczynia krwionośne. Pacjent jest wybudzany natychmiast po zakończeniu zabiegu.

Postępowanie pozabiegowe

Po operacji laparoskopowej pacjent zostaje w szpitalu przez kilka godzin, a w uzasadnionych przypadkach możliwa jest hospitalizacja przez całą noc w celu obserwacji. Po powrocie do domu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, a pierwsze dni spędzić na odpoczynku i wykonywaniu łagodnych aktywności. Kontrola pozabiegowa uwzględniająca wykonanie USG i usunięcie szwów odbywa się najczęściej po dwóch tygodniach od zabiegu. Blizny pozabiegowe mają nie więcej niż kilka milimetrów. 

Kontrola skuteczności zabiegu natomiast może zostać wykonana po około trzech miesiącach i składa się na nią zarówno wykonanie oceny jakości nasienia, jak i wykonanie kontrolnego USG.

Specjaliści wykonujący zabieg

Żylaki powrózka nasiennego dotyczą około 10-15% mężczyzn. Mogą być przyczyną dokuczliwego bólu, zaniku jądra, a nawet bezpłodności. Postępujące dolegliwości i niemożność posiadania dziecka to główne powody, przez które mężczyźni podejmują leczenie.

W klinice Euromedica wykonujemy małoinwazyjne operacje laparoskopowe żylaków powrózka nasiennego. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa około 1. godziny. Oferujemy możliwość skorzystania z pomocy doświadczonych specjalistów, których wyróżnia wysoka skuteczność przeprowadzanych zabiegów.

Żylaki powrózka nasiennego: zabieg w znieczuleniu ogólnym

Dolegliwości bólowe, uczucie ciężkości w mosznie i niepłodność – to główne objawy, którymi mogą manifestować się żylaki powrózka nasiennego. Zabieg wykonany metodą laparoskopową stanowi z kolei najmniej inwazyjną metodę pozbycia się tego problemu.

  • Żylaki powrózka nasiennego to poszerzenie naczyń żylnych obecnych w strukturze anatomicznej, która zawiera wszystkie elementy wchodzące do i wychodzące z moszny. Do głównych przyczyn tej choroby zalicza się niewydolność zastawki żyły jądrowej. Stan ten skutkuje wstecznym odpływem krwi oraz poszerzeniem żył splotu wiciowatego.
  • Żylaki powrózka nasiennego najczęściej występują po lewej stronie jądra. Jest to wynikiem niekorzystnego dla odpływu krwi ujścia żyły jądrowej do lewej żyły nerkowej. Mimo to zdarzają się również przypadki żylaków prawostronnych lub obustronnych.

3 metody leczenia żylaków

Operacja laparoskopowa powrózka nasiennego polega na podwiązaniu i przecięciu embolizacji niewydolnej żyły jądrowej. To ona stanowi źródło żylaków moszny.

Co istotne, nie istnieją zachowawcze metody leczenia tej dolegliwości. Jedynym skutecznym sposobem jest operacja, określana mianem warikocelektomii. Można przeprowadzić ją na trzy sposoby: klasycznie (metodą otwartą), mikrochirurgicznie lub laparoskopowo.

Przed zabiegiem pacjent przechodzi kwalifikację lekarską, niezbędne konsultacje i badania anestezjologiczne. Wskazaniami do usunięcia żylaków są przede wszystkim:

  • nieprzemijający głuchy ból jądra
  • zaburzenia w rozwoju jądra u dzieci
  • nieprawidłowe parametry nasienia

Na czym polega operacja laparoskopowa?

W naszej klinice skorzystasz z najmniej inwazyjnej metody, czyli operacji laparoskopowej żylaków powrózka nasiennego. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, w warunkach sali operacyjnej. Po wykonaniu niewielkich nacięć, lekarz wprowadza przez nie kamerę enodskopową i narzędzie laparoskopowe. Po zidentyfikowaniu patologicznych naczyń, zakłada na nie specjalne klipsy, odcinając przepływ krwi. Następnie przecina niewydolną żyłę, zakłada szwy i opatrunek.

Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa kilka dni. Bezpośrednio po operacji pacjent może normalnie chodzić, choć nie powinien się forsować. Poza tym może odczuwać niewielki ból, który przechodzi po zastosowaniu standardowych leków przeciwbólowych.

Żylaki powrózka nasiennego. Leczenie w klinice Euromedica

Specjaliści z kliniki Euromedica mają szerokie doświadczenie w nieinwazyjnym usuwaniu żylaków powrózka nasiennego. Leczenie z ich wsparciem daje gwarancję skutecznej operacji laparoskopowej z użyciem najnowocześniejszego sprzętu. Decydując się na pomoc naszych lekarzy, otrzymujesz pełną opiekę medyczną zarówno przed, w trakcie, jak i po zabiegu.

Chcesz wiedzieć więcej? Umów się na wizytę. Eksperci odpowiedzą na Twoje pytania i wątpliwości.

Zapraszamy
do kliniki
Euromedica

Aleja Kijowska 64/U2, 30-079 Kraków

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 7:15-20:00

tel. 570 550 599

 rejestracja@ecms.com.pl

Blog

napisz do nas

    * pola wymagane

    ul. Piastowska 1 B
    30-211 Kraków

    tel. 575 999 867

    rejestracjapiastowska@ecms.com.pl

    © 2022 Euromedica | wykonanie strony: kochinke.pl