Kriochirurgia to dziedzina, w której wykorzystuje się ekstremalne zimno (zazwyczaj ciekły azot, rzadziej dwutlenek węgla) do niszczenia nieprawidłowych komórek.
Mechanizmem, za pomocą którego krioterapia niszczy zmiany, jest szybki transfer bardzo zimnej substancji. Najczęściej stosowanym kriogenem jest ciekły azot, utrzymujący temperaturę ok. minus dwustu stopni Celsjusza.
W czasie zabiegu ciepło ze zmiany jest szybko przekazywane do ciekłego azotu. Proces ten powoduje prawie natychmiastowe odparowanie (wrzenie) używanej substancji. Uszkodzenie komórek następuje podczas odmarzania zmiany. Szybkie zamrażanie i powolne rozmrażanie maksymalizują uszkodzenia tkanek, są więc używane do leczenia nowotworów złośliwych. W przypadku niewielkich, łagodnych zmian na skórze, zazwyczaj wystarczy jedna sesja polegająca na szybkim zamrożeniu i rozmrożeniu tkanki.
Kriochirurgię stosuje się głównie w dermatologii, usuwając zmiany na skórze. Niektóre zastosowania leczenia to:
Przygotowanie do zabiegu zależy od obszaru ciała poddawanego zabiegowi. Jeśli kriochirurgia stosowana jest w celach dermatologicznych, może nie być konieczne żadne specjalne przygotowanie.
Kriochirurgię stosowaną wewnątrz ciała można łączyć z innymi metodami leczenia nowotworów, takimi jak chirurgia otwarta, chemioterapia lub radioterapia. W takich wypadkach przed operacją pacjent otrzymuje znieczulenie – miejscowe lub ogólne.
Skrajnie zimny gaz (ciekły azot lub dwutlenek węgla) rozpyla się bezpośrednio na obszar, w którym znajduje się usuwana tkanka. W niektórych przypadkach, obszar należy rozmrozić, a następnie ponownie zamrozić. Cykl zamrażania-rozmrażania może wymagać powtórzenia. Przy usuwaniu niewielkich zmian na skórze, rzadko konieczne jest powtórzenie mrożenia.
Ból często pojawia się z powodu urazu tkanki podczas zabiegu. Ustąpienie dolegliwości bólowych może zająć od kilku minut po nawet kilka dni, w zależności od leczonego obszaru. W celu kontrolowania bólu można stosować środki przeciwbólowe.
W przypadku leczenia guzów wewnątrz ciała, może pojawić się krwawienie. Pochodzi ono nie z miejsca poddawanego mrożeniu, a z tkanek, które przecina chirurg, aby dotrzeć do zmiany. Krwawienie w takim wypadku jest niewielkie i szybko zanika.
Kiedy zastanawiasz się nad wyborem metody antykoncepcji, wkładka domaciczna to jedna z opcji, która może być godna rozważenia. Jest to skuteczna i długotrwała forma antykoncepcji, która nie wymaga codziennego lub tygodniowego zażywania leków ani pamiętania o z
Osocze bogatopłytkowe, zwane również PRP (Platelet-Rich Plasma), to innowacyjna terapia wykorzystywana w dziedzinie medycyny estetycznej i regeneracyjnej. Jest to naturalna metoda oparta na własnym osoczu pacjenta, zawierającym duże ilości płytek krwi, które s
Aleja Kijowska 64/U2, 30-079 Kraków
Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 7:15-20:00
tel. 570 550 599