Urologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego i żeńskiego układu moczowego. Wyróżnia się co najmniej kilkanaście różnych dolegliwości, które mogą świadczyć o schorzeniach wymienionych układów. Kto i kiedy powinien zgłosić się do urologa?
Zakres zainteresowań urologa
Przyjęło się uważać, że lekarz urolog jest specjalistą wyłącznie od chorób męskich. Prawda jest nieco inna – w kompetencjach urologa leży również leczenie chorób kobiecego układu moczowego (ginekolog zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób układu płciowego). W praktyce jednak to panowie są najczęstszymi gośćmi gabinetów urologicznych.
W odróżnieniu od kobiet, które powinny odbyć profilaktyczną konsultację ginekologiczną już w wieku kilkunastu lat, mężczyźni udają się do lekarza urologa dopiero w przypadku stwierdzenia u siebie niepokojących objawów.
Objawy i przyczyny chorób układu moczowo-płciowego
Dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego są zazwyczaj bardzo charakterystyczne i dokuczliwe, dlatego trudno je przeoczyć czy zbagatelizować. Kiedy mężczyzna zaczyna odczuwać częstsze oddawanie moczu, osłabienie strumieni pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu, jest to jasny sygnał, że w obrębie układu moczowego dzieje się coś niedobrego. To tylko przykłady, bo objawów chorób układu moczowo-płciowego może być znacznie więcej.
Zatem z jakimi dolegliwościami zgłosić się do urologa? Oto one:
- ból i/lub pieczenie przy oddawaniu moczu,
- obecność krwi w moczu ( zwłaszcza bezbólowy krwiomocz).
- obecność krwinek w badaniu ogólnym moczu ( tzw. krwinkomocz)
- pieczenie lub swędzenie cewki moczowej,
- silne uczucie parcia na pęcherz,
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
- częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach,
- zbyt mała ilość oddawanego moczu,
- osłabienie strumienia moczu,
- konieczność nocnego oddawania moczu,
- wycieki z cewki moczowej,
- nietrzymanie moczu,
- ból i/lub obrzęk jąder,
- zmiany w wyglądzie prącia i/lub jąder,
- zaburzenia erekcji,
- przedwczesny wytrysk
- utrzymujący się ból podbrzusza,
- nawracające zakażenia układu moczowego
- nawracające kolki nerkowe itd.
Przyczyn wymienionych dolegliwości może być wiele. Wśród najbardziej typowych chorób męskiego układu moczowo-płciowego wyróżnia się m.in. rozmaite stany zapalne w obrębie narządów płciowych (zakażenia), zapalenia dróg moczowych, choroby pęcherza, choroby męskich zewnętrznych narządów płciowych (np. stulejka, załupek), kamicę moczową, powiększenie gruczołu krokowego ( BPE – Benigh Prostatic enlargment) i w następstwie tego dolegliwości z dolnych dróg moczowych o typie LUTS ( Lower urinary tract symptoms) , żylaki powrózka nasiennego czy choroby nowotworowe.
Przygotowanie do wizyty i diagnostyka
Istnieje wiele metod diagnozowania chorób układu moczowo-płciowego. Pierwszym etapem każdej konsultacji urologicznej jest szczegółowy wywiad lekarski. Warto, aby przed wizytą u lekarza pacjent dokładnie przypomniał sobie wszystkie swoje objawy, ich częstotliwość i natężenie. Wpływ na występowanie określonych dolegliwości może mieć też stosowanie leków, dlatego ważne jest sporządzenie listy zażywanych medykamentów. Waznym uzupełnieniem wywiadu jest dokładne i rzetelne badanie fizykalne.
Podstawowym badaniem zlecanym przez lekarza urologa jest standardowe badanie moczu, które pomaga wykryć większość chorób związanych z zakażeniem lub zapaleniem poszczególnych części układu moczowo-płciowego. Ponadto w wybranych przypadkach urolog może rozszerzyć diagnostykę o wykonanie badań obrazowych: USG, TK lub MR. Jeśli gabinet urologiczny jest wyposażony w ultrasonografię, warto zgłosić się do urologa z wypełnionym pęcherzem moczowym.
Pamiętaj, że żadnych objawów chorobowych nie należy lekceważyć. Wczesne wykrycie choroby daje szansę na szybszy powrót do zdrowia.