Obrzezanie – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Obrzezanie - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

wszystkie posty

Obrzezanie, profesjonalnie nazywane cyrkumcyzją (łac. circumcisio), wzbudza wiele emocji. Nic dziwnego – w końcu dotyczy najwrażliwszej części męskiego ciała. Warto jednak wiedzieć, że obrzezanie to zabieg bezpieczny i obarczony małym ryzykiem powikłań, który znacząco podnosi komfort życia pacjenta.

Najlepszym sposobem, aby pozbyć się obaw, jest poszerzenie swojej wiedzy. Poniżej wyjaśniamy, co to jest obrzezanie, ile kosztuje i jak właściwie wygląda taki zabieg.

Obrzezanie – co to jest i na czym polega?

Obrzezanie to operacja wykonywana najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Zalicza się ją do kategorii “chirurgii jednego dnia”. Oznacza to, że od przyjęcia na zabieg do momentu wypuszczenia pacjenta do domu mija nie więcej niż 24 godziny.

Jaki jest najczęstszy cel obrzezania? U dorosłych mężczyzn szeroki pierścień ujścia napletka pozwala na jego zsuwanie, całkowicie odsłaniając żołądź. Zdarza się jednak, że u niektórych panów nie jest to możliwe. Celem obrzezania mężczyzny jest więc częściowe lub całkowite usunięcie napletka.

Wskazania do zabiegu obrzezania

Warto zauważyć, że obrzezanie bywa też kwestią religijną lub kulturową. W tym artykule zajmiemy się jednak wyłącznie wskazaniami medycznymi. Należą do nich przede wszystkim:

  • wspomniana już stulejka – czyli trudność w odprowadzaniu napletka poza żołądź;
  • ból podczas stosunku płciowego spowodowany zwężeniem otworu, który zasłania żołądź lub zbyt krótkim wędzidełkiem;
  • nawracające infekcje układu moczowego;
  • problemy z oddawaniem moczu;
  • nawrotowy załupek (odwrotność stulejki);
  • uraz napletka lub prącia;
  • nawrotowe zapalenia napletka lub żołędzi;
  • obrzęk limfatyczny prącia;
  • podejrzenie zmian nowotworowych napletka.

Najczęściej występujące wskazania medyczne do cyrkumcyzji to stulejka i krótkie wędzidełko. Zabieg ten rozważa się też z powodów profilaktycznych, ponieważ zmniejsza ryzyko zachorowania na HIV, HPV, HSV-2 i nowotwór prącia.

Ile kosztuje obrzezanie? Cena operacji

To, ile kosztuje obrzezanie, zależy głównie od placówki i specjalisty, u którego wykonujemy zabieg. Znaczenie ma także skala problemu i zastosowana technika operacyjna. Zazwyczaj cena obrzezania waha się w przedziale od 1500 do 4000 zł.

Co istotne, istnieją różne techniki cyrkumcyzji. Wśród nich wyróżniamy:

  • High and tight – podczas zabiegu wycina się sporą ilość skóry z trzonu penisa. W stanie spoczynku żołądź jest całkowicie widoczna;
  • High and loose – wewnętrzna część napletka pozostaje nienaruszona lub usunięta w niewielkim stopniu. W stanie spoczynku żołądź jest częściowo pokryta skórą;
  • Low and tight – usuwa się większą część powierzchni napletka, a blizna znajduje się przy rowku zażołędnym;
  • Low and loose – dochodzi do wycięcia niedużego obszaru napletka, a blizna jest umiejscowiona po jego wewnętrznej stronie.

Obrzezanie mężczyzn: najważniejsze korzyści

Główna korzyść z zabiegu obrzezania to mniejsze ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym kiłą, HPV, HIV, czy wrzodem miękkim. Poza tym po zabiegu o wiele łatwiej jest utrzymać higienę prącia. Pacjent staje się też mniej narażony na stany zapalne miejsc intymnych, zakażenia dróg moczowych oraz rozwój nowotworu prącia1.

Ponadto obrzezanie mężczyzn niesie korzyści dla ich partnerek, gdyż m.in. zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy czy rozwój bakteryjnego zakażenia pochwy.

Czy obrzezany członek wpływa na życie seksualne?

Większość obrzezanych mężczyzn uważa, że zabieg nie wpłynął na ich życie seksualne lub nawet doprowadził do jego poprawy. Badania naukowe w tym zakresie wskazują2, że po usunięciu napletka może dochodzić nawet do zwiększenia intensywności bodźców odbieranych podczas stosunku.

Obrzezanie w Krakowie. Przebieg procedury w naszej klinice

Dokładny przebieg oraz czas trwania zabiegu obrzezania zależy od tego, czy celem jest usunięcie jedynie części czy całości napletka. Zazwyczaj procedura przebiega w następujący sposób:

  1. W pierwszej kolejności pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe.
  2. Następnie lekarz przystępuje do całkowitej lub częściowej resekcji napletka przy użyciu skalpela i innych specjalistycznych przyrządów (np. lasera).
  3. Rana pooperacyjna jest zszywana za pomocą rozpuszczalnych szwów.
  4. Cały zabieg trwa mniej więcej od 30 do 60 minut. Rana powinna zagoić się w okresie od 2 do 4 tygodni.
  5. Naturalną reakcją po obrzezaniu jest obrzęk, zaczerwienienie, ból oraz nadwrażliwość w obrębie żołędzi.

Powikłania (np. stany zapalne, zaburzenie funkcji seksualnych, zrośnięcie napletka z żołędzią) należą do rzadkości. Aby im zapobiec warto wykonać operację u kompetentnego, polecanego chirurga-urologa. Istotną kwestią jest również sumienne przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, których udzieli lekarz.

Klinika Euromedica to jedno z miejsc, w których wykonasz zabieg obrzezania w Krakowie. Wśród dostępnych usług znajduje się m.in. operacja stulejki przeprowadzana przez specjalistów. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Wkładka Domaciczna: Skuteczna i Wygodna Opcja Antykoncepcji

Wkładka Domaciczna: Skuteczna i Wygodna Opcja Antykoncepcji

Kiedy zastanawiasz się nad wyborem metody antykoncepcji, wkładka domaciczna to jedna z opcji, która może być godna rozważenia. Jest to skuteczna i długotrwała forma antykoncepcji, która nie wymaga codziennego lub tygodniowego zażywania leków ani pamiętania o z

czytaj więcej
Osocze Bogatopłytkowe w Medycynie Estetycznej i Regeneracyjnej – Nowoczesna Terapia

Osocze Bogatopłytkowe w Medycynie Estetycznej i Regeneracyjnej – Nowoczesna Terapia

Osocze bogatopłytkowe, zwane również PRP (Platelet-Rich Plasma), to innowacyjna terapia wykorzystywana w dziedzinie medycyny estetycznej i regeneracyjnej. Jest to naturalna metoda oparta na własnym osoczu pacjenta, zawierającym duże ilości płytek krwi, które s

czytaj więcej
O-Shot – Rewolucja w Terapii Seksualnej Dla Kobiet

O-Shot – Rewolucja w Terapii Seksualnej Dla Kobiet

czytaj więcej

Zapraszamy
do kliniki
Euromedica

Aleja Kijowska 64/U2, 30-079 Kraków

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 7:15-20:00

tel. 570 550 599

 rejestracja@ecms.com.pl

Blog

napisz do nas

    * pola wymagane

    ul. Piastowska 1 B
    30-211 Kraków

    tel. 575 999 867

    rejestracjapiastowska@ecms.com.pl

    © 2023 Euromedica | wykonanie strony: kochinke.pl