Leczenie suchości pochwy

umów się na zabieg

Wskazania:

- suchość i/lub atrofia (zanik śluzówki) pochwy

- częste podrażnienia

- dyskomfort podczas stosunków płciowych

Przeciwwskazania:

- ciąża

- miesiączka

- choroby nowotworowe sromu

- aktualnie tocząca się infekcja pochwy/sromu

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjentki. Jego przebieg zostanie wyjaśniony w trakcie wizyty. Pamiętaj, że wszelkie zabiegi z ginekologii estetycznej wymagają posiadanie aktualnego wyniku cytologii szyjki macicy.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Przebieg procedury zostanie szczegółowo wyjaśniony w trakcie wizyty.

Postępowanie pozabiegowe

W szczególności należy pamiętać o:

 • abstynencji seksualnej przez 3 dni
 • niekorzystaniu z wanny, basenów, sauny przez 3 dni

Inne zalecenia zostaną przekazane przez lekarza po zakończeniu procedury.

 

Leczenie suchości pochwy

Istnieje wiele przyczyn suchości pochwy. Leczenie tej dolegliwości, która często objawia się pieczeniem i świądem, warto skonsultować ze specjalistą. Lekarz ginekolog pomoże w ustaleniu przyczyny problemu i dobierze odpowiednie rozwiązanie. Wśród dostępnych możliwości znajduje się m.in. leczenie suchości pochwy za pomocą lasera i innych zabiegów ginekologii estetycznej takich jak rewitalizacja czy radiofrekwencja.

Zastanawiasz się, jak skutecznie leczyć suchość pochwy? Jak najszybciej zgłoś się do specjalisty.

Suchość pochwy – leczenie i przyczyny dolegliwości

Suchość pochwy wiąże się z zanikiem (atrofią) błony śluzowej, która zapewnia właściwe zakwaszenie środowiska pochwy. W normalnych warunkach błona ta chroni kobietę przed rozwojem patologicznej flory bakteryjnej. Kiedy jednak zabraknie bariery ochronnej w postaci śluzu, powstają idealne warunki do rozwoju patogennych bakterii i nawracających stanów zapalnych.

Suchość pochwy może przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnych otarć i podrażnień. Często też utrudnia lub uniemożliwia stosunek seksualny, powodując dyskomfort podczas zbliżeń. Poza dolegliwościami fizycznymi, takimi jak zakażenia bakteryjne i grzybicze, zmniejszenie produkcji śluzu pochwowego może mieć również negatywny wpływ na psychikę.

Wśród najczęstszych przyczyn braku śluzu wymienia się:

 • okres menopauzy i późniejszy,
 • zaburzenia hormonalne o różnym podłożu,
 • zażywanie niektórych leków,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • a nawet stres.

Leczenie suchości i pieczenia pochwy zaczynamy od ustalenia przyczyny dolegliwości. W tym celu należy zgłosić się na konsultację lekarską. Podczas wizyty ginekolog przeprowadzi badania i szczegółowy wywiad, a następnie zaproponuje najskuteczniejszą metodę terapeutyczną.

3 stopień czystości pochwy. Leczenie tylko z ginekologiem

W przypadku 3 stopnia czystości pochwy, leczenie powinno zostać wdrożone jak najszybciej.

Badanie czystości pochwy, tzw. biocenozę, wykonuje się w sytuacji podejrzenia chorobotwórczych bakterii i grzybów. Ginekolog zleca takie badanie wtedy, gdy pacjentka doświadcza pieczenia i świądu okolic intymnych, a także upławów i bólu podczas oddawania moczu. Jeżeli badanie wykaże stopień 3, mamy do czynienia ze zbyt niskim poziomem pałeczek kwasu mlekowego i przewagą leukocytów w pochwie. Świadczy to o rozwoju stanu zapalnego.

Jak leczyć suchość pochwy? Dostępne metody

W przypadku suchości pochwy leczenie może obejmować zabiegi z dziedziny ginekologii estetycznej. Większość z nich to szybkie, efektywne i bezbolesne rozwiązania dla kobiet w każdym wieku.

W naszej klinice można skorzystać m.in. z rewitalizacji pochwy osoczem bogatopłytkowym, która regeneruje okolice intymne i zwiększa ich elastyczność, radiofrekwencji pochwy za pomocą fal radiowych, czy mezoterapii igłowej. Rodzaj terapii jest każdorazowo ustalany przez lekarza, który dostosowuje leczenie do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjentki.

Zapraszamy
do kliniki
Euromedica

Aleja Kijowska 64/U2, 30-079 Kraków

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 7:15-20:00

tel. 570 550 599

 rejestracja@ecms.com.pl

Blog

napisz do nas

  * pola wymagane

  ul. Piastowska 1 B
  30-211 Kraków

  tel. 575 999 867

  rejestracjapiastowska@ecms.com.pl

  © 2022 Euromedica | wykonanie strony: kochinke.pl